Naprawa gniazda ładowania w telefonie

Naprawa złącza ładowania w telefonie

Naprawa gniazda ładowania

 

Kiedy jest potrzebna Naprawa gniazda ładowania w telefonie?

Telefon komórkowy lub tablet trzeba regularnie ładować. W tym celu zazwyczaj wkładamy kabel ładowania do gniazda ładowania. Wykonujemy tę procedurę zazwyczaj codziennie lub nawet kilka razy na dzień. Dlatego gniazdo ładowania w telefonie jest złączem, które codziennie jest mechanicznie narażane na uszkodzenie.

 

Jakie mogą być problemy z ładowaniem telefonu?

Najczęściej zauważamy, że telefon nie ładuje się wcale.

Nie należy jednak panikować i trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Warto zobaczyć czy telefon lub tablet został prawidłowo podłączony do ładowarki, czy wtyczka została całkowicie wsunięta, czy kabel jest właściwie podłączony. Następnie dobrze by było spróbować podłączyć inny kabel i inną kostkę ładowarki. Warto też sprawdzić, czy jest prąd w gniazdku, podłączając do niego inne urządzenie, chociaż by zwykłą lampę. Często winowajcą okazuje się sam kabel ładowania. Taki kabel może potrzebować wymiany nawet co jeden-dwa miesiące. Wewnętrzne żyły kabla przecierają się, zmienia się oporność. Najpierw to powoduje wolne ładowanie, później taki kabel może całkowicie nie nadawać się do użytkowania.

Jeżeli sprawdziliśmy wszystkie elementy od gniazdka elektrycznego do telefonu i nadal jest problem z ładowaniem, to znaczy, że przyczyna występuje gdzie indziej. Najprawdopodobniej zostało uszkodzone gniazdo ładowania w telefonie.

Każdy specjalista zajmujący się naprawą urządzeń mobilnych radzi, aby podczas ładowania nie korzystać z telefonu. Kiedy ładujemy telefon, najlepiej żeby on leżał na biurku niedotykany. Częsta przyczyna, która powoduje uszkodzenie złącza ładowania, to korzystanie z telefonu lub tabletu z podłączonym kablem do gniazda urządzenia. Najczęściej w taki sposób psują telefon gracze. Bateria spada, chcemy skończyć grę, podłączamy ładowarkę i gramy dalej, powodując mechaniczne napięcie na złącze telefonu. Można wtedy poprzez szarpnięcie kabla wywołać naprężenie i doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

Jeśli w gnieździe ładowania wystąpi taka usterka, to jedynym rozwiązaniem będzie wizyta w specjalistycznym serwisie telefonów komórkowych. Wymiana gniazda ładowania w profesjonalnym serwisie to najlepsze rozwiązanie w sytuacji podobnych uszkodzeń. Naprawa złącza ładowania powinna być przeprowadzona jak najszybciej po występieniu usterki. Często użytkownicy przez jakiś czas jeszcze korzystają z telefonu, wyginając końcówkę kabla pod różnym kontem, na jakiś czas łapiąc pozycję, w której telefon lub tablet jeszcze udaje się ładować. Tylko trzeba zdawać sobie sprawę, że takie wygięcie i naciskanie na złącze może spowodować dodatkowe mechaniczne uszkodzenie tekstolitu pod mocowaniem gniazdka, wyrwanie ścieżek kontaktowych, a nawet spowodować zwarcie. Co może skutkować uszkodzeniem płyty głównej lub baterii. Wszystko to naraża użytkownika na dodatkowe koszty. Im wcześniej naprawimy każdą występującą usterkę tym lepiej dla urządzenia i jego właściciela.

Jaki jest koszt wymiany gniazda ładowania w telefonie?

Cena wymiany gniazda ładowania w telefonie zależy od usterki oraz posiadanego przez nas modelu smartfona.

Jeżeli problem jest bardzo łatwy do rozwiązania, to koszt nie będzie wysoki. W granicach 60-120zł Natomiast jeśli uszkodzony zostanie cały moduł lub gniazdo ładowania, dostęp do jakiego wiąże się z wyklejeniem drogich OLED/AMOLED wyświetlaczy lub całkowitym rozebraniem i ponownym złożeniem telefonu, to cena może sięgnąć dwukrotnie i nawet trzykrotnie od standardowego cennika.

1