Przegrzany laptop – awaria układu chłodzenia

Nadzwyczaj głośno pracujący wentylator procesora lub zasilacza, słyszany z pokoju obok? Niewyjaśnione kłopoty z komputerem, takie jak np. nagłe zawieszanie się systemu lub tak zwany BSOD, czyli niebieski ekran? Być może głównym problemem jest przegrzanie sprzętu spowodowane awarią układu chłodzenia. Niemniej jednak bez obaw – profesjonalna naprawa laptopów w Warszawie to nasza specjalność. W serwisie z powodzeniem obsłużymy sprzęt takich marek, jak np. Lenovo czy Dell.

Objawy i przyczyny przegrzewania się laptopa

Pierwsze sygnały

Jak zdiagnozować fakt, że układ chłodzenia w laptopie nie działa prawidłowo? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Po pierwsze warto zastosować prosty sposób organoleptyczny. Wystarczy sprawdzić dłonią temperaturę obudowy komputera. Jeżeli jest gorąca, może to wskazywać na konieczność dokonania naprawy. Głośna praca wiatraka również powinna być sygnałem ostrzegawczym, informującym o nieprawidłowościach. Niezależnie od tego, jaki sprzęt jest wykorzystywany, może okazać się, że komputerowy serwis Lenovo lub innej marki, jak np. Dell to miejsce, do którego należy udać się w pierwszej kolejności.

Powody zbyt wysokiej temperatury

Nie ma jednej przyczyny, która zawsze i bez względu na okoliczności odpowiada za przegrzanie sprzętu. Oprócz sprawdzenia samego układu chłodzenia w postaci wentylatora warto skontrolować stan otworów wentylacyjnych i zobaczyć, czy nie są zapchane. Pozwoli to wykluczyć kwestie stricte mechaniczne. Po drugie należy zweryfikować parametry pracy wiatraka, które można samemu zaprogramować w systemie. Zbyt wolne obroty mogą być zwyczajnie niewystarczające do schłodzenia rozgrzanych komponentów. Inną kwestią będzie zbyt duże obciążenie procesora poprzez wymagające programy, a wtedy kosztowny serwis i naprawa marek takich jak Lenovo czy Dell mogą być nieuniknione.

Jak powinien działać sprawny układ chłodzący?

Na wstępie warto zauważyć, że elementarnym zadaniem każdego układu chłodzącego w laptopie jest obniżenie temperatury podzespołów. W przypadku awarii może okazać się konieczna naprawa np. w naszym punkcie, w którym wykonujemy m.in. serwis Dell oraz innych marek, takich jak Lenovo. Sprawnie funkcjonujący system działa na zasadzie wydmuchiwania gorącego powietrza z komponentów na zewnątrz obudowy. Oddawanie ciepła może być zintensyfikowane poprzez zamontowanie tzw. radiatorów, które zwiększają powierzchnię emisji energii. Tak skonstruowany układ zaczyna swoją pracę wraz z włączeniem komputera.

Istnieją również specjalne systemy, które pracują na bazie cieczy. W tej sytuacji nie wykorzystuje się wentylatorów, zaś bezpośrednio do radiatorów przymocowane są specjalne elementy, przez które przepływa wspomniana wyżej substancja. Zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowanie większa kultura pracy, niemniej jednak należy liczyć się z minimalnym ryzykiem zalania laptopa. Kluczowe pozostaje pytanie, co się stanie w przypadku osiągnięcia przez Twój komputer temperatury granicznej?

Skutki przegrzewającego się laptopa

Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy sprzętu marki Dell, czy też Lenovo, przegrzanie laptopa może skutkować poważnym uszkodzeniem podzespołów. Konsekwencją takiej sytuacji staje się konieczność oddania komputera do serwisu i jego naprawa. Jeżeli chłodzenie przestaje być wydajne, temperatura komponentów zazwyczaj osiąga poziom, na którym ulegają one uszkodzeniu. Wynika to często z ich delikatnego charakteru. Zazwyczaj wiąże się to brakiem możliwości ponownego uruchomienia maszyny, co powoduje kolejne awarie.

Jak dbać o sprzęt?

Po pierwsze, bez względu na to, czy uszkodzony został sprzęt Dell czy też Lenovo, laptopy to na ogół urządzenia delikatne, które wymagają odpowiedniej dbałości oraz regularnej konserwacji. W innym przypadku droga naprawa oraz serwis mogą być nieodzowne. Warto regularnie czyścić swój sprzęt, ponieważ nawet drobne zabrudzenie może doprowadzać do przegrzania.

Zaufaj fachowcom!

Jeżeli tylko problem przegrzewającego się laptopa Dell, Lenovo czy też innej marki zaburza prawidłowe funkcjonowanie komputera, niezwłocznie należy odwiedzić profesjonalny serwis. Gwarantujemy fachowe oraz rzetelne naprawy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą już teraz!

1